Валута
BGN
  • EUR
  • USD
  • BGN
Меню
Профил
Език

КАТЕГОРИИ ПРОДУКТИ

Вижте всички статии

Грижете ли се за вашите бижута ?

Грижете ли се за вашите бижута ?

Общи съвети

Съхранявайте бижутата си на чисто и сухо място

Съхранявайте бижутата си в кутия, облицована с плат, или в кутия с отделения и разделители. Ако предпочитате да използвате обикновени кутии, увийте всяко бижу поотделно в мека хартия.

Не бъркайте, друсате или разклащате кутията където съхранявате бижутата. Елементите могат да се надраскат.

Бъдете внимателни, когато сваляте бижутата си, за да миете ръцете си. Не оставяйте бижутата си на ръба на мивката или места, където лесно може да се изплъзнат и паднат на пода.

Посетете майстор бижутер веднъж в годината, за да проверите бижутата си за хлабави връзки, износени монтажи и общо износване. На всеки шест месеца, почиствайте бижутата си професионално.

Има много видове малки непрофесионални ултразвукови ванички на пазара, които ще почистят бижутата ви за броени минути. Въпреки това, ултразвуковите почистващи вани и използваните водни разтвори и средства могат да повредят някои бижута. Посъветвайте се с бижутер за да научите, за кои бижута тази ваничка не е подходяща.

 

Диаманти

Диамантените бижута са много популярни. Някои бижута, като диамантения сватбен пръстен, често се носят през целия ден. Диамантите са издръжливи, но все пак се нуждаят от правилна и редовна поддръжка. Диамантите могат да се зацапат, замърсят и запрашат. Лосиони, прахове, сапуни, дори и естествени масла, оставят филм покритие върху повърхонстта им и намаляват техния блясък. Чистите диаманти "светят искрящо", защото максималното количество светлина може да влезе в камъка и да се върне обратно, като огнен блясък. Необходимо е само малко внимание за да ви радват с красивия си блясък.

Не носете диамантени бижута, особено пръстени, когато вършите груба работа. Въпреки, че диамантът е един от най-твърдите материали в природата, той все пак може да бъде повреден от остър, внезапен удар.

Хлорът може да повреди и обезцвети диамантените бижута. Дръжте диамантите далеч от хлор, белина или други битови химикали. Също така трябва да свалите диамантените си бижута преди да влезете в хлориран басейн.

Почиствайте редовно диамантите си с помощта на смес от амоняк и вода или препарат с лек спирт. Потопете бижутата в разтвора и използвайте мека четка, за да отстраните праха или мръсотията от тях.

Избягвайте докосването на чисти диаманти с пръсти. Дръжте чистите бижута по краищата им.

 

Цветни скъпоценни и полускъпоценни камъни

Има много различни видове цветни камъни, някои от които изискват специфични грижи и процедури за почистване. Би било невъзможно да се изброят в тази статия. Въпреки това, има някои общи правила за почистване и подържане, които се прилагат за всички цветни бижута от камъни.

Много естествени скъпоценни камъни се третират или подобряват от момента, в който те са извлекът от земята по традиционно приетите в бижутерийната индустрия практики. Тези обработки и подобрения могат да повлияят на начина, по който трябва да почистите и грижите за цветните камъни интегрирани във вашите бижута. При покупка се консултирайте и изисквайте повече информация относно грижата за третирани или подобрени скъпоценни или полускъпоценни камъни.

След като свалите бижуто, изтрийте грижливо с чиста, мека, леко влажна кърпа. Това ще подобри блясъка на камъка и ще гарантира, чистотата им преди съхранение.

Съхранявайте единични скъпоценни камъни поотделно в меки торбички.

Не излагайте скъпоценните или полускъпоценни камъни на солена вода или силни химикали, като например хлор или киселини. Тези химикали могат бавно да ерозират повърхноста и полировката на им.

Спрей за коса, парфюм и изпотяване могат да причинят замърсяване на бижутата. Прилагайте всички козметични продукти и парфюми преди да поставите бижута с камъни.

Не подлагайте бижута от скъпоценни камъни на резки температурни промени.

Ако имате активен начин на живот, вземете допълнителни предпазни мерки при някои видове скъпоценни бижута. Изумрудите, например, са крехки и не трябва да се носят, когато ви предстои домакинска работа или друга дейност, при която камъкът може да бъде ударен или повреден.

Бъдете много внимателни с ултразвукови почистващи препарати. Някои скъпоценни камъни са крехки и могат да бъдат повредени от ултразвуковите почистващи разтвори. Консултирайте се с бижутер за най-добрата процедура за почистване на вашите бижута с камъни.

Златна бижутерия

Златните бижута модат да бъдат съставени от един или множество елементи и дори много фини детайли. Златните украшения се предлагат в различни стилове и цветове, но процедурата за тяхното почистване е еднаква за всички.

Премахнете всички златни бижута преди душ или къпане. Сапунът може да доведе до образуване на филм върху тях и ще изглеждат мътни. Предотвратявайки образуването на този филм, вие незабавно намалявате случаите, когато вашите бижута ще трябва да бъдат почисвани.

За някои златни бижута, които не съдържат полускъпоценни или скъпоценни камъни, ултразвукова почистваща техника може да е подходяща и е препоръчителна.

Внимавайте за хлора! Хлорът, особено при високи температури, може трайно да повреди или обезцвети вашите златни бижута. Не носете златни бижута, докато използвате хлор, белина или докато сте в басейн или гореща вана.

Можете да премахнете замърсяването, като използвате сапун и вода, смесени с няколко капки амоняк. Внимателно избършете с подходяща четка с дълъг косъм. Може да се използва и стара четка за зъби. След почистването, просто изплакнете с хладка вода и оставете да изсъхне. Ако има тежки петна по бижутата, консултирайте се с бижутер за най-добрата процедура за почистване. 

Мазнините могат да бъдат отстранени от златните бижута чрез потапяне им в обикновен алкохол.

 

Платина

Платината е един от най-редките и най-издръжливи благородни метали. Тя е устойчива на потъмняване и обезцветяване предизвикани от хлор и други химикали. Тези фактори, заедно със своята сила и бял блясък, правят платината все по-популярен избор за бижута, независимо дали са като самостоятелно бижу или като основа за диаманти и други скъпоценни камъни. Въпреки своята издръжливост трябва да се полагат правилни грижи.

Бижутата от платина могат да бъдат почистени по същия начин, по който почиствате златните бижута. Професионалното почистване на всеки шест месеца ще запази платинените ви бижута в отлична форма за дълги години.

Съхранявайте бижутата си от платина  отделно и внимателно, като не позволявате на елементите да се докосват, защото дори платината може да бъде надраскана.

Знаци за износване, като драскотини могат в крайна сметка да се появят на платина. Въпреки това, поради дълготрайността на метала обикновено има малка загуба на метал от драскотини.

Ако платината ви е с диаманти или други скъпоценни камъни, бъдете особено внимателни, тъй като тези материали могат да бъдат по-податливи на щети.

 

Сребърна бижутерия

Среброто, подобно на други благородни метали, се окислява с течение на времето. Окисляването на металите и среброто се нарича патина. Патината се проявява, като частично или напълно потъмняване на повърхноста на метала и изглежда, като дефект и е неприятен визуално.

Редовно почиствайте сребърните бижута с разтвор от сапун и вода. Подсушете с мека фина кърпа и оставете бижутата на сухо място.

Не търкайте среброто с нищо друго освен с полираща кърпа или фино парче плат. 

Почистването на патината ( тъмните петна) става и в домашни условия. Първия начин е с разтвор от вода, сода бикарбонат и сол. Процентно съдържание 75/5/20. Разтворът се загрява до 70 градуса и среброто се поставя за няколко минути, докато придобие блясък. При по сериозни петна използвайте паста за зъби и полирайте с мека кърпа или стара четка за зъби. Друг лесен начин за почистване е с вода, сол и алуминево фолио. Този начин е особенно подходящ за сребърни продукти с множество ажурни и трудно достъпни области. В голяма купа с вода сипете 3 големи лъжици готварска сол. Накълцайте с ножичка готварско алуминиево фолио на малки парченца и прибавете в разтвора. Поставете среброто в купата и оставете да престои за 2 минути, като разбърквате равномерно. Извадете среброто и измийте с чиста и хладка вода. Подсушете с мек, фин плат среброто и го приберете на сухо място.

Съхранявайте среброто си на хладно и сухо място, за предпочитане в торбичка или увито в меко парче плат.

 

Естественни перли

Естественните перли са скъпоценности и трябва да се грижим за тях като такива. Те са продукти на живи същества. Култивираните перли се образуват, когато се постави дразнещо зърно в мекотелите. Мекотелото отделя вещество, наречено седеф, което покрива дразнещото зърно и произвежда перлата. Седефът дава на перлите цветовете на дъгата и техния блясък. Деликатната природа на перлите ги прави особенно податливи на щети.

Нанасяйте козметика, спрейове за коса и парфюми, преди да поставите вашите бижута от перли.

Не почиствайте култивираните перли с химикали, абразиви или разтворители. Тези вещества могат да наранят повърносния красив слой.

Почиствайте чрез измиване с вода и сапун.

Перлената повърхност е мека и може да бъде надраскана от твърди метални ръбове или от по-твърдите скъпоценни камъни на други бижута.

Поставете перлените бижута в кожена турбичка, или ги увийте в мека тъкан.

Запомнете! Козметиката, потта, мазнините и обикновеното износване, отслабват и разтягат конците на които са нанизани перлите. Уверете се, че перлите са нанизани с възел между всяка перла. Това ще предотврати надраскването помежду им.

Надяваме се, че тези съвети ще ви бъдат полезни!

 

 

 

Остави мнение/коментар

Код за сигурност
    Все още няма коментари

НОВИ ПРОДУКТИ

НАЙ ПРОДАВАНИ